Dış Mekan Botaniğin Vazgeçilmezi Cycas

17 Nisan 2021
Dış Mekan Botaniğin Vazgeçilmezi Cycas

Uzun ve testereye benzeyen bir yapıya sahip olan cycas, yaprakları çok gelişmeyen ancak son derece güzel bir görünüme sahip olan bir bitki türüdür. Evlerin ya da farklı mekanların çeşitli yerlerinde söz konusu bitkiyi tercih edecek olan kişilerin en çok merak ettiği bazı konular vardır. Söz konusu konulardan en önemlisi bu bitki türünün yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması ile ilgilidir. Detaylı bilgiye sahip olmak isteyen kişiler için son derece yararlı bir yazı hazırladık. Şimdi gelin cycas bitkisinin bakımı ve yetiştirilmesi ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

Cycas Bitkisinin Bakımı
  • Cycas bitkisi olarak da bilinen söz konusu bitki evde yetiştirilen bir bitki türüdür. Cycadales bitki sınıfının içerisinde yer alan bitki, Japonya’nın Güney kesimlerinde yetişmektedir. Bunun yanı sıra bitkinin anavatanının da Japonya olduğunu rahatlıkla ifade edebilmemiz mümkündür. Cycas bitkisinin en önemli ve ilginç özelliklerinden bir tanesi üç bin yıllık bir tarih içerisinde hiçbir şekilde evrime ya da değişime uğramamış olmasıdır. Bu özelliği nedeni ile fosil ve ilkel bitkiler arasında bulunmaktadır. Cycas bitkisi palmiye ile akrabalık olarak benzerlik göstermemesine rağmen ülkemizde mini palmiye ya da cycas palmiyesi olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni ise yapraklarının benzerlik göstermesidir. Şimdi, cycas bitkisi ile ilgili diğer detayları hep birlikte inceleyebiliriz.
  • Toprağının bakımında en önemli nokta havaya ya da suya geçirgenliğinin yüksek olmasıdır. Bu nedenle aşırı sulamak doğru değildir. Yaz aylarında nem kaybı yaşadığında kışın ise toprak kuruduğunda suyu verilmesi gerekmektedir.
  • Bitkinin gübresinin ihtiyaca göre verilmesi gerekmektedir. Yıl içerisinde en fazla 3 kere gübreleme yapılması gerekmektedir.
  • Havalı ya da güneşli ortamlarda bulundurulması gerekmektedir.
  • Bitkinin yetiştirileceği saksının geniş olması son derece önemli bir avantajdır. Bu doğrultuda geniş bir saksıya sahip olarak bitkiyi çok daha iyi bir şekilde yetiştirebilmeniz mümkündür.
  • Bitkinin yetiştirildiği saksı ile ilgili en önemli noktalardan bir tanesi de saksıya güneşin doğru bir şekilde yönelmesidir. Eğer devamlı aynı şekilde konumlanarak herhangi bir şeklide yeri değiştirilmezse bitkinin sağlıklı bir şekilde yetiştirilip büyüyebilmesi mümkün değildir. Bitkinin düzgün ve güzel bir şekilde ışık vuran bir yöne doğru çevrilmesi gerekmektedir.
Cycas Bitkisinin Sulanması

Cycas bitkisinin sulanması bitkinin yetiştirilmesinde ve bakımında en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bu nedenle bitkinin ne çok susuz bırakılması ne de çok sulanması gerekir. Yaz aylarında bitkinin su ihtiyacının giderilebilmesi için ise haftada iki kere sulanması yeterlidir. Bunun yanı sıra suyun bitkinin her bölümüne ulaştığından emin olmalısınız. Aksi takdirde bitki susuz kalabilir. Sulama yapıldıktan sonra bitkinin tabağında su kalmamasına dikkat etmelisiniz. Bitkiyi sularken ise her sulama da aynı ölçünün kullanılmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda sulamaların aynı gün ve aynı miktarlarda yapılması da bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişim gösterip yetiştirilebilmesi için son derece önemlidir. Cycas bitkisinin yetiştirilmesinde ki en önemli noktalardan bir tanesi de bitkinin bulunduğu ortam sıcaklığının 15 derecenin altın da olmasıdır. Bunların dışında bitkiye kış aylarında musluktan akan suyun da verilmemesi gerekmektedir. Bitkiyi sularken kullanılan suyun mutlaka oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Bu sayede bitkinin çok daha sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.