Kaktüsgiller | Bakımı en kolay bitki

13 Nisan 2021
Kaktüsgiller | Bakımı en kolay bitki

Kaktüs ve sukulent çeşitleri kurak topraklara dayanıklılığı ile akıllarımızda yer edinmiş bitki çeşidi haline geldi çünkü türleri ve biyolojik yapısı gereği topraktan almış olduğu besini ve suyu bünyesinde uzun süre muhafaza edebilme yeteneğine sahip. Yani, sulamayı unutsanız bile uzun bir süre yaşamaya devam edecektir. Bu etken de evde, ofiste hatta bulunduğunuz her iklim, ortam ve koşullarda yaşamasına imkan veriyor. Belki de bu durum en çok evde az vakit geçiren, uzun saatler çalışan, tatile gitmeyi çok sevenler  veya sürekli unutkanlık yaşayanlar için bir mucize denilebilir, çünkü severek aldığınız bu bitkinin toleransı çok yüksek!

Dikenli türlerin yanı sıra dikensiz türleri de mevcuttur. Dikensiz türü sukulent olarak adlandırılır. Görüntüsü ve renk çeşitleriyle evinize farklı bir hava katan sukulentler,kaktüslere oranla daha hızlı büyüyüp gelişen bitkilerdir. Diktiğiniz her saksıya  ayak uydurabilir ; belki bir saklama kabı, belki bir fincan veya kırık bir kase… Kolayca çoğalabildiği ve dökülen yapraklarından yeni bir kök oluşturabildiği için dikimden bir kaç ay sonra - büyüme hızına bağlı – daha geniş bir saksıya veya kaba alabilirsiniz böylece kökleri daha rahat edecek ve daha çok gelişip büyüyecektir.

Kaktüsler ise genel olarak boyuna uzamaya meyilli olduğu için geniş ve kısa saksılardan ziyade derin saksılarda yetiştirilmesi bitki için daha konforlu olacaktır. Yine büyüme hızına bağlı olarak saksı değişimlerinde bulunabilirsiniz fakat bitki türlerinin hepsinde sık saksı değiştirmekten kaçınmanızı ve sadece gerekli durumlarda saksı değiştirmenizi tavsiye ederiz.

SUSUZLUĞA DAYANIR DİYORUZ, PEKİ NEDEN ÇÜRÜRLER?

Dediğimiz gibi kaktüsgiller suyu pek aramazlar, bu durumda aşırı suyu da sevmeyecekler. Orantısız sulama, aşırı sulama, erken sulama ve aylarca hiç sulamama etkenleri kaktüsgillerin çürümesine sebebiyet verebilir. Eskilerden beri ‘’her şeyin fazlası zarar’’ diye boşuna dememişler, öyle değil mi? :)

Kaktüs veya sukulentinizin toprağına parmağınızı değdirerek, kuru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kuru ise sulama işlemini yapabilirsiniz.

KAKTÜSLER ÇİÇEK AÇAR MI?

Çiçek açan ve açmayan türleri de vardır. Çiçek açan türler senede 1 defa çiçek açarlar ve çiçek açması için uygun ışık ortamına ihtiyaç duyarlar. Uygun ışığı sağlayıp, orantılı sulama ile açan çiçeklerin ömrünü uzatmak da sizin elinizde elbette…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.