STRELITZIA NICOLAI HAKKINDA HER ŞEY

13 Kasım 2021
STRELITZIA NICOLAI HAKKINDA HER ŞEY

STARLİÇE TARİHÇESİ

 Strelitzia nam-ı diğer Starliçe bitkisinin ana vatanı Güney Afrika’dır. Daha sonra Avrupa ülkelerine ithalatı ile bir çok yerde tanınan ve ülkemize kadar ulaşan Starliçe bitkisi uzun süredir Türkiye topraklarında da üretilmeye devam etmektedir. Turna gagasına benzeyen görüntüsü ile adından Cennet Kuşu diye de bahsedilmektedir.

 

 

STARLİÇE YETİŞTİRİCİLİĞİ

Starliçe tohumdan üretilir. Tohumun yanı sıra gelişen starliçe bitkisi köklerden yeni yavru vererek de çoğalabilir. Tohumla üretimde yani generatif üretim için bitkinin çiçek açması beklenir. Bir starliçe bitkisi yaklaşık 4 yılın sonunda çiçek açmaya başlar. Tohumlar, torf topraklara ekilir ve büyüme serüveni başlamış olur.

Bir diğer üretim yöntemi vegetatif üretimdir. Vegetatif üretim, ayırma yöntemidir. Köklerden yeni çıkan yavru starliçeler ana bitkiden ayrılarak yeniden filizlendirilir. Uygun bir kök budaması ile yeni bir saksıda büyütülmeye devam edilir.

 

 

EVDE STARLİÇE BAKIMI

  • Starliçe bitkisi çok yıllık ve dayanıklı bitki türledir. Yıllar içerisinde boyu uzar ve boyu 3 metreye kadar dayanabilir.
  • Yaprak dökmezler fakat iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar.
  • Sterilize edilmiş ve nemliliği koruyan, besince zengin toprak kullanılmalıdır.
  • Aydınlık bir ortama konumlandırılmalı ve direkt güneş ışığından kaçınılmalıdır.
  • Her yıl düzenli çiftlik gübresi verilebilir. Gübre bitkinin gelişimine etkili olacaktır.
  • Asitli toprakları sever.

 

STARLİÇE ÇEŞİTLERİ

  • STRELITZIA REGINAE: Turna Gagası diye bilinen, kümeler halinde çoğalıp gelişen ve kesme çiçek sektörüne en pahalı bitki adını alan starliçe çeşididir. Yaklaşık 1-1.5 metreye kadar uzanan bu tür sürekli yavru veren ve çiçek açan bir türdür.

  • STRELITZIA JUNCEA: Cüce Starliçe de denir. Starliçe çeşitleri arasında ‘’bodur’’ diye adlandırılan bir türdür. Yaprakları ince, bir kılıç misali uzayan ve çiçek veren starliçedir.
  • STRELITZIA NICOLAI: Dev Starliçe adını almaktadır. Starliçe türleri arasında en çok boylanan tür Nicolai türüdür. Gösterişli gövdesi ve 1 metreyi bulabilen yeşil, kocaman yaprakları ile adeta görsel bir şölen sunar. Boyları yaklaşık 8 metreye kadar uzayabilen, ihtişamlı görüntüsü ve grimsi çiçekleri ile en çok ilgi gören starliçe denilebilir. Yıllar içerisinde köklerinden yeni yavru üretirler.
  • STRELITZIA REGINA GOLD:  Bu starliçe türünün çiçek rengi altın sarısı ve mavi rengindedir.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.