Türkiye'de Kumkuat Meyvesi

22 Nisan 2021
Türkiye'de Kumkuat Meyvesi

Kumkuat meyvesi yaklaşık 60 yıl öncesinde ülkemize ve sofralarımıza girmeye başladı. Fakat çok yeni sayılabilecek bir zaman diliminde popülerleşmeye başladı. Türkiye’de en çok Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilmekle beraber Karadeniz bölgesinde de tercih edilmekte, bunun sebebi de bu meyvenin bir ılıman iklim meyvesi olması ve yağmur sevmesidir. Meyve oluşumu Ağustos ile Eylül ayı içerisinde oluşmakta ve Şubat ile Mart ayında yeme olgunluğuna ulaşmaktadır. Yetiştiricilikte tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden birisi meyveyi dalından koparmasanız bile 1 yıl taptaze şekilde olgunluğunu ve lezzetini koruyabilmesidir.

İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ

Bu meyvenin popülerleşmesindeki en büyük etken hastalıklardan korumaya yönelik salgıladığı antioksidanlar ve içerdiği A, B1, B2 ve B3 vitaminler oldu. Bağışıklığı güçlendirici etkisinin de yanı sıra uykunuzu düzene soktuğu, sinir sinir sisteminize iyi geldiği ve sindirim sisteminizi düzenlediği de doktorlar tarafından kabul edildi. Küçücük bir meyvede bu kadar çok sağlıklı etken olması tüketimin artmasında da büyük bir faktör haline geldi.

TÜKETİM ALANLARI

Kumkuat meyvesini Çin kültüründe yemek sonrası tatlı olarak ikram ederler. Fakat sadece çiğ halde tüketmek dışında reçelini, marmelatını, içeceğini hatta turşusunu bile yapabilirsiniz. Üstelik keklerinizde ve kurabiyelerinizde, salatalarınızda, dondurma yapımında, kış çaylarınızın yanında kullanabilir isterseniz de beyaz veya kırmızı et yemeklerinizle pişirerek asidik nüansı yakalayabilirsiniz. Birbirinden enfes tariflere eşlik eden ve hafif tatlı hafif ekşi tadı ile sofranıza renk katacak, uyum yakalayacaktır.

Eğer kumkuat ilginizi çektiyse taptaze egzotik meyveler için Hepsimeyveden'i tercih edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.